Každý osmý Čech kupuje vánoční dárky na dluh, přičemž nejčastěji se jedná o půjčky do 30 tisíc korun. Lidé je splácejí v průměru 15 měsíců. Často k půjčkám využívají nebankovní instituce, což je podle odborníků nejjednodušší cesta k zadlužení i na několik let.  

Každý osmý Čech kupuje vánoční dárky na dluh, přičemž nejčastěji se jedná o půjčky do 30 tisíc korun. Lidé je splácejí v průměru 15 měsíců. Často k půjčkám využívají nebankovní instituce, což je podle odborníků nejjednodušší cesta k zadlužení i na několik let.

 

„Obecně je třeba dát si pozor na půjčky v nebankovním sektoru. Jedná se o spotřebitelské půjčky, kde si lidé zpravidla půjčují nízké částky, ty bývají ovšem velmi často vysoce úročeny, především se k nim ale vážou skryté poplatky. Na první pohled mají spotřebitelé pocit, že zaplatí třeba i jen o málo více, než si půjčí, ale ve skutečnosti mohou zaplatit třeba i 50procentní úrok,”.

Nebankovní půjčku na nákup vánočních dárků alespoň jednou využilo 12 procent Čechů. Průměrná výše vánoční půjčky je 7869 korun, nejčastěji si lidé půjčí do částky 30 tisíc korun. Ovšem často vrátí i dvakrát tolik.

„Navzdory četným varováním před nebankovními institucemi jim lidé stále věří. Některé nebankovní společnosti tak mají zejména v předvánočním období skutečné žně. Není výjimkou, že během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček,“.


Před Vánoci jsou lidé pod tlakem

V předvánočním období jsou mnozí lidé pod velkým tlakem, kde vzít peníze na nákup dárků. Tím se pochopitelně i snižuje jejich schopnost správně vyhodnotit všechna rizika a náležitosti nabízené půjčky. Mnozí pak neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy.

„Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Jde především o osoby, jejichž ekonomická síla je slabší. Tito lidé chtějí zejména během vánočních svátků nahradit své nižší příjmy v očích přátel a rodiny drahými dárky, které financují z půjček a ty potom obtížně celý následující rok splácejí,”.

Vybraná doporučení pro utrácení na Vánoce
 • Neberu si půjčku na vánoční dárky ani na Vánoce jako takové.
 • Když už si nemohu pomoci a musím si půjčit, učiním tak od seriózních institucí – banky nebo značkové nebankovní úvěrové instituce.
 • Pokud mi tyto instituce nechtějí půjčit, nikam dál nejdu, neboť zřejmě nejsem „úvěruschopný“.
 • Pokud se rozhodnu si půjčit, tak si vyberu správný produkt pro tento krátkodobý účel – např. kreditní kartu. Už méně vhodný je spotřebitelský úvěr a naprosto mimo jsou tzv. mikropůjčky.
 • Úvěrové nabídky si poté na internetu porovnám stejně, jako to dělám při porovnání ceny jakéhokoliv jiného zboží. Úvěr si neberu pod časovým tlakem i přesto, že se Vánoce blíží a já nemám ani jeden dárek.
 • Po opadnutí nadšení z Vánoc úvěr svědomitě splácím i přesto, že dárky třeba neměly u obdarovaných úspěch.
 • Nepůjčuji si znovu na splácení původního úvěru na Vánoce.
Zdroj: kniha Patrika Nachera: Konec finančních negramotů v Čechách; Pozn.: zkráceno

 „U těchto lidí je také běžné, že si vezmou na jednotlivé dárky půjčky u různých nebankovních společností a kolotoč dluhů se pak rychle roztáčí. U osob finančně gramotnějších je běžnější, že si půjčí větší částku u bankovní instituce, kterou použijí na více dárků,“ doplnil JUDr. Bartal.


Dluhová spirála se roztáčí

Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak dlužníci splácejí řadu let.

„Před samotným nákupem dárků je dobré udělat si rozpočet, ve kterém si člověk přesně stanoví, kolik chce za konkrétního člena rodiny utratit. Při sestavování takového rozpočtu je nutné dát pozor na ekonomickou výhodnost takového dárku,” doporučil JUDr- Bartal.

V každém případě zvažte, zda obdarovaný věc, kvůli které se na dlouhou dobu zadlužíte, vůbec potřebuje, zda ji patřičně ocení. V neposlední řadě byste si měli spočítat skutečnou cenu dárku, tedy nikoli jen kupní cenu v obchodě, ale celkovou cenu, kterou zaplatíte s přihlédnutím k úrokům a poplatkům půjčky.

 

zdroj: novinky.cz

Finanční pomoc, s.r.o.

O. Peška 343
272 01 Kladno
Tel: +420 723 777 111 
info@zastaveni-drazby.cz

Finanční pomoc, s.r.o.
Sídlo společnosti:

O. Peška 343
272 01 Kladno

IČ : 02189402


Tel: +420 723 777 111
info@zastaveni-drazby.cz

Zastavení dražby

Je proti Vaší osobě nařízena exekuční dražba a exekutor Vás chce připravit o střechu nad hlavou? Pak jste tu správně!

Naše společnost Vám je schopna zajistit zrušení nařízené dražby a poskytne Vám tak až několikaměsíční ochranu, kdy nebude moci žádný exekutor Vaši nemovitost zpeněžit a Vy tak budete mít cenný časový prostor k dalšímu řešení Vaší situace.

Zjištění dluhů

Pomůžeme vám zjistit, kde všude dluží, či zda máte dluhy, které jsou již vymáhány exekučně. Naše společnost Vám pomůže získat tzv. dluhovou exekuční mapu, neboli zjistit všechny nařízené exekuce na Vaši osobu a zároveň zjistiti konkrétní aktuální dlužnou částku, totožnost věřitele a další potřebné informace.

Proč MY?

 • Jsme firma profesionálu.
 • Garantujeme 100% úspěšnost zastavení dražby
 • Garance vrácení financí.
 • Profesionální právní služby.
 • Férový přístup.
 • Maximální diskrétnost – neptáme se proč máte dluhy, ale řešíme je s Vámi!