Mladí Češi se čím dál více zadlužují hned po dosažení plnoletosti, často kvůli věcem, které ani nutně nepotřebují. Mnoho z nich poté nezvládá vypůjčené peníze vracet.

„Mladí lidé v České republice neváhají řešit nedostatek financí žádostí o spotřebitelský úvěr. Úvěrovou smlouvu již minimálně jednou v Česku podepsala více než pětina mladých lidí mezi 18 a 22 lety,“ píše se v závěrech studie společnosti TNS pro Evropskou komisi.

Čtvrtina z těchto respondentů uvedla, že se zadlužila kvůli pořízení elektroniky, čtvrtině úvěr pomohl k financování studia.

„Tato věková kategorie je riziková, ať už z důvodu nedostatečných zkušeností, nestabilní pracovní situace, nebo tendence k impulzivním rozhodnutím,“ komentoval to Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

„Češi se zadlužují napříč věkovým spektrem, přibývá ale mezi nimi mladých lidí. Ti neumějí hospodařit, často si půjčují na zbytečnosti a také častěji bankrotují,“

Průměrný věk lidí, kteří žádají o osobní bankrot, se podle Malého snižuje. „Zatímco v předchozích letech žádali o oddlužení zpravidla lidé ve věku kolem 35 let, dnes se průměrný věk žadatelů snížil na 28,“ upřesnil.


Chtějí mít vše hned

Spotřebitelský úvěr si podle průzkumu TNS vzal každý třetí Čech mezi 18 až 35 lety a přibližně stejné množství mladých lidí o něm do budoucna uvažuje. Nejčastěji s jeho pomocí financují nákup automobilu (25 procent), domácích spotřebičů (19 procent) nebo počítače a jiné elektroniky (17 procent).

Češi berou nejvíce půjček ve chvíli, kdy se začínají osamostatňovat. „Například úvěrovou smlouvu je možné uzavřít už v 18 letech a banky na tyto potenciální klienty cílí. U mladých lidí je navíc nebezpečí v tom, že chtějí co nejdříve mít především vlastní bydlení, nemají trpělivost a jsou připraveni se okamžitě výrazně zadlužit jen proto, aby měli domácnost kompletně vybavenou,“ .

Podle poznatků  je ve věku do 30 let až 75 procent žadatelů o půjčku. Tu si často berou lidé ve finanční tísni, mnohdy však i s vědomím, že ji nebudou moci splácet.


Často vědí, že půjčka je nad jejich síly

„Problémem jsou právě mladí dlužníci, kteří si na sebe naberou více půjček, než jsou schopni splácet. Není výjimkou, že si mladí lidé vezmou půjčku, aby mohli splácet tu předešlou. A kolotoč dluhů začíná. Pro mnohé dlužníky je potom jediným řešením vyhlášení osobního bankrotu,“

Jak dodal, mnoho mladých lidí si bere půjčky na věci, které pro ně nejsou nezbytně nutné. Nejvíc obvykle utrácejí o dovolených a před Vánocemi.

Spotřebitelské úvěry umožňují pořídit si na dluh auto, televizi nebo dovolenou bez dlouhého čekání.

Před lehkovážným zadlužováním však varují už i zástupci finančních ústavů. „I když si člověk bere úvěr na menší částku, stále se jedná o významné finanční rozhodnutí, které může ovlivnit jak žadatele, tak i jeho okolí. Proto je třeba přistupovat k výběru spotřebitelského úvěru obezřetně, volit mezi ověřenými poskytovateli a také zvážit účel samotného úvěru,“ apeloval na spotřebitele také výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Reputace poskytovatele je přitom podle průzkumu až to poslední, podle čeho se spotřebitelé při výběru rozhodují. Nejdůležitější je pro ně výše měsíční splátky (43 procent), nejnižší RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů (40 procent), a výše úrokové sazby (37 procent).

Průzkum pro Evropskou komisi rovněž odhalil slabiny v celkové informovanosti a obezřetnosti mladých Čechů při výběru spotřebitelského úvěru. Ti, kteří o něj zažádali, si většinou vystačili pouze s informacemi přímo od poskytovatele (71 procent), zároveň však více než čtvrtina (26 procent) přiznává, že je pro ně obtížné porozumět smluvním podmínkám.

Nijak vysoká není ani znalost základních práv týkajících se spotřebitelského úvěru – velmi dobře je zná pouze 17 procent dotazovaných.

Nejnižší je povědomí o možnosti odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 kalendářních dnů od jejího podpisu.

Odborníci se shodují v tom, že za neschopností mladých lidí dobře hospodařit je vedle špatných příkladů z rodin jejich nedostatečné vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.

 

Oddlužení Kladno, Oddlužení Praha, Insolvence, Osobní bankrot, insolvence Praha, insolvence Kladno, oddlužení Beroun.

 

Zdroj: novinky.cz

Finanční pomoc, s.r.o.

O. Peška 343
272 01 Kladno
Tel: +420 723 777 111 
info@zastaveni-drazby.cz

Finanční pomoc, s.r.o.
Sídlo společnosti:

O. Peška 343
272 01 Kladno

IČ : 02189402


Tel: +420 723 777 111
info@zastaveni-drazby.cz

Zastavení dražby

Je proti Vaší osobě nařízena exekuční dražba a exekutor Vás chce připravit o střechu nad hlavou? Pak jste tu správně!

Naše společnost Vám je schopna zajistit zrušení nařízené dražby a poskytne Vám tak až několikaměsíční ochranu, kdy nebude moci žádný exekutor Vaši nemovitost zpeněžit a Vy tak budete mít cenný časový prostor k dalšímu řešení Vaší situace.

Zjištění dluhů

Pomůžeme vám zjistit, kde všude dluží, či zda máte dluhy, které jsou již vymáhány exekučně. Naše společnost Vám pomůže získat tzv. dluhovou exekuční mapu, neboli zjistit všechny nařízené exekuce na Vaši osobu a zároveň zjistiti konkrétní aktuální dlužnou částku, totožnost věřitele a další potřebné informace.

Proč MY?

  • Jsme firma profesionálu.
  • Garantujeme 100% úspěšnost zastavení dražby
  • Garance vrácení financí.
  • Profesionální právní služby.
  • Férový přístup.
  • Maximální diskrétnost – neptáme se proč máte dluhy, ale řešíme je s Vámi!